sobota 28. dubna 2012

AKVARIJNÍ RYBIČKY


Akvarijní rybičky máme už zhruba 10 let.

Mezi rybkami jsou např.: Neonky, Skaláry, Ancistrusy, Přísavky Thajské...


Čištění: filtr - 1 krát za 14 dní 
                 akvárium (celé) - 1 krát za rok

Krmení: 1 denně

Teď vám představím pár druhů akvarijních rybek. Začneme třeba Neonkou.

Neonka
Velice rozšířená mírumilovná, hejnovitá rybka, jedna z nejoblíbenějších ryb mezi akvaristy. Na boku má svítivě modrý pruh, spodní část těla je červená (od hlavy až po ocas), ve svítívých modrých pruzích na obou bocích jsou droboučké zářivé částečky, které odráží světlo podobně jako reflexní páska na bundě. V jejich domovině obývají tmavé pralesní potoky a tyto pruhy jim pomáhají, aby neztratili kontakt s hejnem. Pozor na množství dusitanů ve vodě. Miluje hustě osázená akvária, která nesmí být příliš osvětlena. Začínající akvaristé ji mohou zaměnit s Tetrou neonovou (Neonka obecná).



Další rybku kterou bych vám chtěla představit je Skalár.



Skalár
Skaláry vyžadují bezpodmínečně dostatek různorodé živé potravy, stejnou potravu přestanou po čase přijímat. Chováme je ve velkých nádržích, vysokých alespoň 50 cm (v dospělosti měří ryba na výšku až 22cm), osázených úzkolistými rostlinami. Jsou to majestátné, dlouhověké, klidné ryby, pouze v období tření, kdy tvoří revíry, jsou agresivnější. Mohou být lekavé a citlivé na hluk, choulostivé při transportu. Mnohdy z neznámého důvodu hynou. Skaláry se dají chovat s menšími rybkami jen tehdy, pokud jsou na ně zvyklé od malička. Jinak se stává, že skaláry menší rybky požírají. Při nízké teplotě trpí nemocemi. Často k vyléčení postačí zvýšit teplotu (až na 32ºC). Jsou citlivé na chemikálie. Skalára amazonská má tmavší pruhy než skalára vysoká a dosahuje menších rozměrů. Existuje celá řada vyšlechtěných forem - kouřová, černá, mramorová, zlatá, albín, zebra, koi, červenohlavá, stříbrná...


A poslední je Přísavka thajská.

Přísavka thajská
Tělo má nevýrazně olivově hnědé, na slabinách je tmavý pás. Výborná na odstraňování řas - konzumuje především fytoplankton a rozpuštěný detrit, čímž brání rozvoji řas v akváriu, tvrdé vláknité řasy, ruduchu ani zelené přisedlé řasy nekonzumuje. Existuje i albinotická varieta, žlutá varieta a řada barevných mutací vzniklých křížením. V dospělosti je teritoriální, při dostatku prostoru však prakticky neškodná (v malém prostoru může její agresivita být naopak značná). Dokáže odpočívat přisátá na skle nebo rostlině a v té době nedýchá ústy, ale speciálními otvory na hlavě. K chovu je vhodná větší společenská nádrž s dostatkem úkrytů, hustě zarostlá, s velkolistými rostlinami, na nichž přísavky thajské rády odpočívají. Příliš mnoho kusů v malém akváriu má za následek hladovění a předčasnou smrt. Nejsou příliš náročné na parametry vody s výjimkou teploty, která by neměla klesnout pod 25°C. Naopak jsou citlivé na chemikálie, léčiva, vysokou koncentraci CO2 a také vyšší koncentraci soli. V akváriích málokdy dorůstají velikosti větší než 15 cm. Ve své domovině jsou loveny a komerčně využívány.



Zdroj: http://rybicky.net/atlasryb/

Žádné komentáře:

Okomentovat